Pr - Pn / 8:00 - 17:00  │    +370 686 13354  │    Verslo centras G12  │    [email protected]
Top

Atopinis dermatitas = alergija?

ALEX allergy explorer Vienas Tyrimas
visi atsakymai į jūsų klausimus

Atopinis dermatitas = alergija?

Atopinis dermatitas dažnai yra tapatinamas su alergija. Pasireiškus pirmiesiems simptomams neretai skubame atsisakyti ar iš vaiko mitybos raciono pašalinti „didžiuosius alergenus“, rinktis bekvapes higienos priemones ir buitinę chemiją. Bet ar tikrai atopinis dermatitas visada nulemtas alergijos? Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime kada galime įtarti, kad nemalonūs bėrimai yra atopinio dermatito pasekmė, kokios yra atopinio dermatito ir alergijos sąsajos, bei kokios nealerginės kilmės priežastys gali lemti atopinio dermatito pasireiškimą/paūmėjimus.

 

Kaip pasireiškia atopinis dermatitas?

Atopiniam dermatitui būdingas stiprus ir intensyvus niežulys (ypač naktį), sausa oda, paūmėjimai / palengvėjimai ir odos bėrimai. Dažniausias atopinio dermatito požymis – raudonos ar rusvai pilkos dėmės, ypatingai ant rankų, pėdų, kulkšnių, riešų, kaklo, viršutinės krūtinės dalies, akių vokų, alkūnių ir kelių linkių, kūdikių veido ir galvos odos. Stiprioms odos reakcijoms išnykus, pastaroji išlieka sustorėjusi, suskilinėjusi, pleiskanojanti. Kai kuriems žmonėms egzema periodiškai paūmėja ar pagerėja, būdinga banguojanti ligos eiga.

Atopinis dermatitas ir bėrimų pasireiškimas gali skirtis priklausomai nuo žmogaus amžiaus.

 • Kūdikių atopinis dermatitas dažniausiai pasireiškia nuo gimimo iki 6 mėnesių amžiaus. Liga pažeidžia veidą, galvos odą ir tiesiamuosius galūnių paviršius. Pažeidimai dažnai apima galvos ir kaklo odą: bėrimai dažniausiai prasideda pleiskanojimu ir paraudimu ant skruostų ir plinta iki kaktos, galvos odos ir kaklo. Atopinis dermatitas kūdikiui ir mažiam vaikui (< 2 metų) pasireiškia niežtinčiais, raudonais, šlapiuojančiais ar pleiskanojančiais odos pažeidimais – bėrimais. Išskirtinis kūdikių atopinio drematito bruožas – skruostų pažeidimai ir pažeistų vietų šlapiavimas.
 • Vaikams paaugus ligos, pasireiškimas šiek tiek pasikeičia. Atopinis dermatitas vaikui ir paaugliui paprastai pasireiškia raudonomis ar rusvai pilkomis pakiliomis dėmėmis su kerpiškomis apnašomis lenkiamuosiuose paviršiuose (alkūnės linkiuose, pakinkliuose), taip pat riešų, kulkšnių ir kaklo vingiuose. Veido odos pažeidimai vaikystėje ir paauglystėje yra reti ir ne tokie ryškūs, paprastai pastebimi pažeidimai aplink lūpas ir akis, o ne skruostų, smakro ir kaktos srityse, kaip kūdikių atopinio dermatito metu. Miego metu vargina niežulys, kasymasis, dėl kurių pablogėja vaikų miegas ir atsiranda lėtinis nuovargis. Yra žinomas ryšys tarp vaikų sergančių atopiniu dermatitu ir padidėjusios dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo sindromo (angl. attention deficit/ hyperactivity disorder, ADHD) rizikos.

 

 • Atopinis dermatitas suaugusiesiems dažniausiai yra labiau lokalizuotas, pažeidžiama rankų ir veido oda, vyrauja sustorėjusi oda, jos paviršiuje ryškios odos raukšlės. Nors suaugusiesiems būdinga „sausoji“ atopinio dermatito forma, tačiau pasitaiko formų, kuomet pažeista oda šlapiuoja. Lėtinė (nuolatinė) rankų egzema, veido dermatitas ir akių vokų egzema taip pat dažnai pastebimi suaugusiesiems sergantiems atopiniu dermatitu.

Alergija – atopinio dermatito priežastis?

Yra gana daug prieštaringų nuomonių dėl alergijos vaidmens sergant atopiniu dermatitu. Alerginės reakcijos į įkvėpiamuosius ar maisto alergenus gali būti atopinio dermatito paūmėjimo ir pasireiškimo priežastis. Alergija maistui dažniau sukelia simptomus mažiems vaikams, o aplinkos alergenai didesnį vaidmenį vaidina paūminant atopinį dermatitą vyresniems vaikams ir suaugusiems. Tačiau atopinis dermatitas gali būti nulemtas visai ir ne alerginės kilmės priežasčių.

 

Atopinis dermatitas glaudžiai susijęs su alerginėm ligomis

Kaip ir kalbėjome, nuomonės apie tai ar atopinis dermatitas yra tiesioginė alergijos pasekmė yra kontraversiškos. Tačiau glaudus atopinio dermatito ir alergijos ryšys yra patvirtintas moksliniais tyrimais ir neginčytinas:

 • Pacientai, sergantys atopiniu dermatitu, dažniau serga alerginėmis ligomis nei kiti. Net iki 80% atopiniu dermatitu sergančių vaikų, vėliau vaikystėje išsivysto astma ir (arba) alerginis rinitas. Šis progresavimas nuo atopinio dermatito kūdikystėje iki alerginio rinito ir astmos vaikystėje ir jauname amžiuje vadinamas „alerginiu maršu“ arba „atopiniu maršu“.
 • Atopinis dermatitas dažniau pasireiškia alergine astma sergantiems paaugliams nei tiems, kurie astma neserga.
 • Atopinis dermatitas yra laikomas pagrindiniu veiksniu maisto alergijai vystytis. Teigiama, kad dėl atopinio dermatito pažeisto odos barjero, organizmas per odą gali būti įjautrinamas maistui ir sudaro prielaidas išsivystyti maisto alergijai.
 • Be to, odos barjero pažeidimai gimimo metu prognozuoja alergiją maistui, sulaukus dvejų metų.
 • Kai kurio maisto suvartojimas gali atopinio dermatito paūmėjimą (paūmėja bėrimai, paraudimas ir niežulys). Jei tai yra susiję su „greitąja“ alergine reakcija, kuri yra nustatoma kraujo arba odos dūrio tyrimais, paūmėjimas įvyksta nuo kelių minučių iki kelių valandų, po suvalgyto maisto.

Tokiu atveju, patvirtintų maisto alergenų pašalinimas iš raciono gali sukelti reikšmingą klinikinį pagerėjimą.

 

Nealerginės atopinio dermatito priežastys

 

Atopinio dermatito priežastimi gali būti tiek genetiniai veiksniai,tiek aplinkos poveikis. Nealerginės atopinio dermatito pasireiškimo/paūmėjimo priežastys gali būti šios:

 • Genetinės. Šiuo metu manoma, jog atopinis dermatitas dažniausiai išsivysto dėl genetinio polinkio. Stipriausias ir dažniausias atopinio dermatito rizikos veiksnys yra atopinės ligos šeimos ligos anamnezėje. Atopinis dermatitas daug dažniau išsivysto pacientams, kurių šeimos nariams yra nustatyta bronchinė astma, atopinis dermatitas ar alerginis rinitas (dar kitaip vadinamas šienlige, alergine sloga).
 • Odos barjero disfunkcija. Filagrino (FLG) geno, dalyvaujančio odos barjerinėje funkcijoje, mutacijos ir geno funkcijos praradimas, nulemia ligos pasireiškimą. Filagrinas yra atsakingas už vandens surišimą raginiame odos sluoksnyje. Filagrino trūkumas nulemia odos barjerinės funkcijos sutrikimus, odos sausėjimą.
 • Aplinkos veiksniai: klimatas – karštas oras ir prakaitavimas, miesto ir kaimo aplinka, oro tarša, vandens kietumas, netinkamų kūno priežiūros priemonių naudojimas, hormoniniai pokyčiai. Visi šie veiksniai gali paūminti atopinio dermatito pasireiškimą.
 • Neurogeninės. Emociniai veiksniai, stresas dažnai paūmina atopinio dermatito pasireiškimą.

Atopinis dermatitas: ar verta atlikti alergijų tyrimą?

Atopinis dermatitas nebūtinai yra sukeliamas alergijos. Kartais tikrosios atopinio dermatito priežasties paieškos tampa ilgu ir varginančiu procesu. Visgi, patvirtinti arba atmesti alerginę šios ligos priežastį yra paprasta. Alergijų tyrimai iš kraujo yra lengvai prieinami kiekvienam, o atlikus ALEX alergijų tyrimą būsite ištirti dėl visų įmanomų alerginių atopinio dermatito sukelėjų. Tyrimo jautrumas ir tikslumas leis būti užtikrintiems dėl tyrimo rezultatų, bei leis Jūsų gydytojui lengviau parinkti tinkamą gydymą be nereikalingo maisto produktų ribojimo ar antialerginių vaistų gėrimo.

Naudota literatūra

 1. DOI:10.1007/978-3-319-64804-0_4
 2. https://doi.org/10.1016/j.jaci.2009.10.009
 3. DOI: 10.1016/j.iac.2010.06.002
 4. DOI: 10.1016/j.anai.2017.10.037
 5. DOI: 10.1111/all.13143
 6. DOI:10.1007/978-3-319-64804-0
 7. DOI: 10.1016/j.jaip.2012.11.005
 8. https://doi.org/10.1016/j.coi.2020.02.007

Straipsnio autorius

Medicinos daktarė Gabija Biliūtė

ALEX tyrimą galite atlikti šiose laboratorijose: