Alergija – atopinio dermatito priežastis?
Yra gana daug prieštaringų nuomonių dėl alergijos vaidmens sergant atopiniu dermatitu. Alerginės reakcijos į įkvėpiamuosius ar maisto alergenus gali būti atopinio dermatito paūmėjimo ir pasireiškimo priežastis. Alergija maistui dažniau sukelia simptomus mažiems vaikams, o aplinkos alergenai didesnį vaidmenį vaidina paūminant atopinį dermatitą vyresniems vaikams ir suaugusiems. Tačiau atopinis dermatitas gali būti nulemtas visai ir ne alerginės kilmės priežasčių.
Atopinis dermatitas glaudžiai susijęs su alerginėm ligomis
Kaip ir kalbėjome, nuomonės apie tai ar atopinis dermatitas yra tiesioginė alergijos pasekmė yra kontraversiškos. Tačiau glaudus atopinio dermatito ir alergijos ryšys yra patvirtintas moksliniais tyrimais ir neginčytinas:
- Pacientai, sergantys atopiniu dermatitu, dažniau serga alerginėmis ligomis nei kiti. Net iki 80% atopiniu dermatitu sergančių vaikų, vėliau vaikystėje išsivysto astma ir (arba) alerginis rinitas. Šis progresavimas nuo atopinio dermatito kūdikystėje iki alerginio rinito ir astmos vaikystėje ir jauname amžiuje vadinamas „alerginiu maršu“ arba „atopiniu maršu“.
- Atopinis dermatitas dažniau pasireiškia alergine astma sergantiems paaugliams nei tiems, kurie astma neserga.
- Atopinis dermatitas yra laikomas pagrindiniu veiksniu maisto alergijai vystytis. Teigiama, kad dėl atopinio dermatito pažeisto odos barjero, organizmas per odą gali būti įjautrinamas maistui ir sudaro prielaidas išsivystyti maisto alergijai.
- Be to, odos barjero pažeidimai gimimo metu prognozuoja alergiją maistui, sulaukus dvejų metų.
- Kai kurio maisto suvartojimas gali atopinio dermatito paūmėjimą (paūmėja bėrimai, paraudimas ir niežulys). Jei tai yra susiję su „greitąja“ alergine reakcija, kuri yra nustatoma kraujo arba odos dūrio tyrimais, paūmėjimas įvyksta nuo kelių minučių iki kelių valandų, po suvalgyto maisto.
Tokiu atveju, patvirtintų maisto alergenų pašalinimas iš raciono gali sukelti reikšmingą klinikinį pagerėjimą.
Nealerginės atopinio dermatito priežastys
Atopinio dermatito priežastimi gali būti tiek genetiniai veiksniai,tiek aplinkos poveikis. Nealerginės atopinio dermatito pasireiškimo/paūmėjimo priežastys gali būti šios:
- Genetinės. Šiuo metu manoma, jog atopinis dermatitas dažniausiai išsivysto dėl genetinio polinkio. Stipriausias ir dažniausias atopinio dermatito rizikos veiksnys yra atopinės ligos šeimos ligos anamnezėje. Atopinis dermatitas daug dažniau išsivysto pacientams, kurių šeimos nariams yra nustatyta bronchinė astma, atopinis dermatitas ar alerginis rinitas (dar kitaip vadinamas šienlige, alergine sloga).
- Odos barjero disfunkcija. Filagrino (FLG) geno, dalyvaujančio odos barjerinėje funkcijoje, mutacijos ir geno funkcijos praradimas, nulemia ligos pasireiškimą. Filagrinas yra atsakingas už vandens surišimą raginiame odos sluoksnyje. Filagrino trūkumas nulemia odos barjerinės funkcijos sutrikimus, odos sausėjimą.
- Aplinkos veiksniai: klimatas – karštas oras ir prakaitavimas, miesto ir kaimo aplinka, oro tarša, vandens kietumas, netinkamų kūno priežiūros priemonių naudojimas, hormoniniai pokyčiai. Visi šie veiksniai gali paūminti atopinio dermatito pasireiškimą.
- Neurogeninės. Emociniai veiksniai, stresas dažnai paūmina atopinio dermatito pasireiškimą.